Yuvarlak Göz, Marco Polo

Print Friendly, PDF & Email

Marco Polo isimli gezginin hayatını anlatan ve Netflix‘in hazırlayıp sunduğu dizinin yayınlanan ilk iki sezonunu izleme fırsatı buldum.
1254 yılında doğup 70 yıl yaşadıktan sonra hayatını kaybeden ünlü kaşifin, Çin diyarında geçirdiği yılları anlatan bu dizide baş karakter, zamanın en büyük imparatoru Kubilay Han.

Batılı insanların Asya kökenli milletlere “çekik gözlü” ve “kısık gözlü” şeklinde hitap ettiğine aşinaydık. Ancak Asyalı milletlerinde batılılara “yuvarlak gözlü” lakabı ile hitap ettiğini burada yeni öğrendim.

1269 yılında babası ve amcası ile Kubilay Han ile tanışan Marco Polo yaklaşık 24 yıl bu coğrafyada kalır. Dizide Kubilay’ın esiri ve aynı zamanda yoldaşı olarak rol alan Marco Polo‘yu Lorenzo Richelmy isimli oyuncu canlandırıyor. Kubilay Han’ın Marco Polo’yu babasından alıkoymasından sonra, Moğol kültürü ile yetişmeye başlayan genç gezgin, Taoist bir keşişten dövüş eğitimi alıyor.

Dizide, Moğol Hanedanının yaşadığı Hanbalık / Cambuluc kentinde başlayan maceraya kısa sürede ihanetler, kirli oyunlar ve taht kavgaları musallat oluyor. Cengiz Han’ın ardından 5. ve son Moğol İmparatoru olan Kubilay Han, Moğol topraklarını yer kürenin %22’sini kaplayacak kadar genişletmiştir. En büyük olduğu anda 34 milyon kilometre kare büyüklüğe ulaşan imparatorluk, içinde 100 milyondan fazla kişiyi barındırır hale gelir.

Kubilay Han, Çin’i yönetmekte olan Song Hanedanı ve Haçlı Ordusu ile mücadele ederken bir yandan da en çok güvendiği insanlar ve oğulları tarafından sınanıyor.

Sadakati sürekli sorgulanan Marco Polo’nun serüveni, kendisini öz babası Niccolo Polo ve Kubilay Han’a hizmeti arasında tercih yapma noktasına kadar getiriyor.

Diziyi izlerken Moğol İmparatorluğu tarihinin son dönemini ile tanışıp, Şamanizm, Tengricilik, Budizm, Taoizm, Mani Dini ve İslam’ın bir toplum içinde nasıl barınabildiğini gözlemleyebilme şansına sahip olacaksınız.

Mavi Gök, savaş ve taht oyunlarına meraklı bütün dizi sevenleri, şu an için 2 sezonu yayınlanmış olan bu diziyi izlemeye çağırıyorum.

Zırvaizm Podcast

Podcast yayınlarımda ekonominin seninle, toplumla ve çevren ile ilişkisini konuşuyoruz. Ne, Neden ve Nasıl sorularını sıkça soruyoruz. Eğer sen de yaşam standartlarından, çalışma şartlarından ve çevresel yok oluştan şikayetçiysen ve bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyorsan, gel, otur ve dinle. Yayın başlıyor. www.sevanonurduman.com

Son 5 Bölüm

    Lisans

    İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir