MİT ve Oslo Görüşmesi

Print Friendly, PDF & Email
Tahminen 3 dakikada tamamını okuyabilirsin.

MİT-PKK Görüşmesi

Gündemin taze konularından biride, Milli İstihbarat Teşkilatı ve terör örgütü PKK’nın yapmış olduğu Oslo görüşmenin ses kaydı. Fakat siyaseti meşgul eden “devlet’in görüşmesi doğru  mudur?” sorularını bir kenara bırakıp görüşmelerin içeriğine yönelmek bizce daha doğru.

Oslo merkezli ve koordinatör ülke aracılığı ile yapılan görüşmelerde göze çarpan ilk isimler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Temsilen toplantıya katılan dönemin Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan ve dönemin MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş.

Ses kayıtlarında terör örgütünü temsilen Mustafa Karasu ve Sabri Ok da yer alıyor.

Düzenlenen Oslo Görüşmesi esnasında, iki tarafta, Ak Parti hükümetinin Kürt sorunu hakkında atmış olduğu adımlar konusunda mütabakata varmaya çalışıyor. Koordinatör ülke ise iki taraf  arasında Nevruz’dan önce güvenin tahsis edilmesi için önerilerde bulunuyor.

Terör örgütünün istekleri ve soruları şöyle sıralanıyor:

Temsilciler, Hakan Fidan‘ın, Abdullah Öcalan ile yapmış olduğu İmralı görüşmelerini özetlemesini ve Terör örgütünün tek taraflı silah bırakma ve eylemsizlik kararına karşılık, Devletin “esas adımlar” atmasını istiyor.

Oslo görüşmelerinde Abdullah Öcalan’ın bir yol haritası vereceği, bu toplantıda da o yol haritası hususunda müzakereye varılmak istendiği, terör örgütü temsilcileri tarafından dillendiriliyor.

Fidan ve Güneş ise, taleplerin gerçekleştirilmesi için gereken ortamın daha oluşmadığını ve bu taleplerin dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözü üzerine, gerçekleştirilemeyecek istekler olduğunu ifade ediyor.

Terör örgütü temsilcileri, Hükümetin “Açılımı” oy hesaplarına kurban etmeyecekleri konusunda söz verdiklerini belirtiyor. Bunun üzerine Fidan, her başbakan’nın bu tarz adımlar atarken “ne, ne kadar oy getirir” şeklinde hesaplar yaptığını söylüyor.

Bunun yanı sıra terör örgütü, silahlı gücünü kaybetmeyeceği konusunda hükümetten söz aldığını hatırlatıyor. Cevaben konuşan Fidan, bu sorunun silah ile çözülemeyeceğini vurguluyor.

İnternete sızan yönüyle yaklaşık 45 dk süren ses kaydının en çarpıcı noktaları yukarıda anlatıldığı şekildedir.

Akıllarda kalan soru ise; Bu kadar önemli bir görüşmenin nasıl kayıt edilip, internete sızdırıldığıdır. Sanıyoruz teknoloji artık, güvenlik önlemlerini de aşıyor veya bu sızdırma bir stratejinin gereği olarak yapılıyor. Kim bilir?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Hazırlayan : Sevan Onur DUMAN & Ömer Can TALU 

Sevan Yazar:

1993 yılında Beyoğlu’nda doğu. Şu an Freelance olarak Grafik Tasarımı yaparak hayatını kazanıyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir